„Namalować katolicyzm od nowa” – nowy projekt Teologii Katolickiej

Wystawa u o.o. Dominikanów:

Od 9 listopada 2022 do 6 stycznia 2023 w krużgankach w krakowskim klasztorze o.o. Dominikanów można oglądać przedstawienia Jezusa Miłosiernego, powstałe w ramach projektu Teologii Politycznej zatytułowanego „Namalować katolicyzm od nowa”. Inicjatywa cieszy się zainteresowaniem osób związanych z Kościołem katolickim, ale też badaczy z innych kręgów. Udowodniło to tłumne przybycie na wernisaż oraz sympozjum, które po nim nastąpiło.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Dziesięć obrazów Jezusa Miłosiernego stworzonych zostało przez polskich malarzy na podstawie wizji zawartych w Dzienniczku św. s. Faustyny Kowalskiej. Kuratorem projektu jest Dariusz Karłowicz.

Prezentowane obrazy wzbudziły skrajne emocje i ożywioną dyskusję z udziałem wielu ważnych postaci ze świata polskiej sztuki.

Debata w Klubie Jagiellońskim:

1 grudnia o godz. 19:00 w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy Rynku Głównym 34 odbędzie się debata:

Czy katolicyzm i sztuka współczesna mają o czym rozmawiać?

Wstęp wolny.
Debata będzie transmitowana na żywo w social mediach Klubu Jagiellońskiego i Magazynu Kontra.

W debacie wezmą udział:

• dr Dorota Lekka – historyk sztuki i teolog, związana od lat z Teologią Polityczną. Jedna z organizatorek projektu „Namalować katolicyzm od nowa”,

• br. Jacek Hajnos OP – dominikanin, artysta, jeden z założycieli Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon. Uczestniczył w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” jako jeden z twórców,

• dr hab. Łukasz Murzyn – artysta, kurator, Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,

• Karolina Hałatek – artystka wizualna, absolwentka ASP w Warszawie i University of the Arts Londynie. W swoich instalacjach świetlnych, które wystawiane są na całym świecie, porusza zagadnienia z pogranicza nauki, filozofii i religii.

Spotkanie poprowadzi Faustyna Sroka, członkini Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon.