Przejdź do menu Przejdź do treści

Biłka Tomasz OP

Urodzony w 1983r. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w latach 2007-2013. Uprawia malarstwo i grafikę.  

 

Tomasz Biłka OP , Non Serviam, wypukłodruk, kolagrafia, 70 x 100 cm, 2018 r. 

 

Tomasz Biłka OP , Ciężar Chwały, wypukłodruk, wklęsłodruk, 100 x 70 cm, 2018 r. 

 

autokomentarz autora:

Zamieszczone prace pochodzą z cyklu graficznego pt. Niepodobieństwo. Owa „kraina na opak” to regio dissimilitudinis – o której pisali filozofowie i teolodzy, od Platona po Bernarda z Clairvaux. W tej „krainie niepodobieństwa” wszystko toczy się nie tak, jak chciałby Bóg. Stworzeni na obraz i podobieństwo Boga upadliśmy bowiem w niepodobieństwo. U początku naszej historii znajdujemy opowieść o jakiejś kosmicznej katastrofie, która skazała nas na życie w pragnieniu i tęsknocie za Tym, którego ostatecznie nie znamy. Jakkolwiek chcielibyśmy, żeby było inaczej, opowieść ta jest treścią naszego codziennego doświadczenia. Czy nazwiemy to doświadczenie „ziemią Egiptu, domem niewoli” z Księgi Wyjścia (Wj 20,2), „ciemną doliną” z Psalmu 23, „ziemią jałową” T. S. Eliota, czy też „ziemią Ulro” Blake’a i Miłosza, odkrywamy co rusz, że nie znamy prawdziwego Życia, że jesteśmy ślepi i co najwyżej wyczekujemy objawienia się upragnionego Obrazu. 

Teolodzy mówią o niepodobieństwie również w planie stworzenia, w odniesieniu do Boga i Jego stworzeń. Pomiędzy Stwórcą i Jego stworzeniem jest nieskończona różnica. Tą podstawową intuicję Pseudo Dionizego Areopagity na temat wielkiego niepodobieństwa Boga do stworzeń Sobór Laterański IV ujął w następujący sposób: „Między Stwórcą a stworzeniem nie można stwierdzić tak wielkiego podobieństwa, iżby nie można było mówić o jeszcze większym niepodobieństwie”. Z tego powodu we wszelkie nasze orzekanie o Bogu, w nasze obrazy musi być wpisana ich negacja. Obraz bowiem nie tylko ma przyciągnąć wzrok, nie tylko ukazać coś spragnionym widoku oczom, lecz odesłać poza siebie. To, jak odsyła, jak wskazuje poza siebie, warunkuje jego prawdziwość.