Przejdź do menu Przejdź do treści

Pasieczny Jacek

Urodzony w 1978 roku. Odbył studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Sławomira Karpowicza i prof. Stanisława Rodzińskiego. W 2003 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem, z aneksem z rysunku u prof. Marka Szymańskiego. W latach 2001 – 2004 studiował w Akademie Der Bildenden Kunste w Norymberdze w pracowni malarstwa prof. Johanesa Grutzke i prof. Petera Angermanna. W 2011 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuki dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Aktualnie pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pełniąc funkcję Kierownika Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby.

 

Jacek Pasieczny – Gloster Gladiator 5520 Faith (Wiara), skala 1:48, plastik, metal, 2019

 

Jacek Pasieczny N5520 Faith (Wiara), N5531 Hope (Nadzieja), N5519 Charity (Miłość), 70×50 cm, grafika cyfrowa, digital painting, 2019

 

komentarz autora:
Trzy samoloty typu Gloster Gladiator wpisały się w historię II Wojny Światowej, uczestnicząc w obronie Malty w czasie włoskich nalotów bombowych. Dla obrońców Malty i jej mieszkańców stały się symbolem Nadziei, Wiary i Miłości. Po wojnie w jednym z kamieniołomów odnaleziono wrak samolotu, najprawdopodobniej właśnie N5520 – Faith (Wiara). Częściowo odbudowany, możliwe, że z części należących również do N5519 – Charity (Miłość), jest eksponowany w Muzeum w Forcie St Elmo na Malcie. Nie do końca udokumentowany fakt historyczny czy legenda, w którą lokalna społeczność chce wierzyć, ponieważ czerpie z tej wiary siłę i poczucie jedności?